Nie jesteś zalogowany.

141

Monday, 12.01.2009, 08:59

Ja oceniam to nie jako loterię, ale prędzej jako coś w rodzaju funduszu emerytalnego.


Przypomina mi się cytat z Pratchetta (z pamięci) - w Świecie Dysku żył pewien filozof, który twierdził, że opłaca się wierzyć w bogów, bo jeśli nie istnieje tamten świat, to nic nie tracimy - a jeśli istnieje, możemy dużo zyskać. Po przebudzeniu się na "tamtym świecie" zobaczył stojących nad nim z "bejsbolami" bogów, którzy mieli zamiar pokazać mu, co myślą o takich cwaniaczkach :P
Ex-Team. Aktualny operator: Kruczoczarny

142

Monday, 12.01.2009, 11:12

Pratchett rządzi. ;]
Co do celibatu, powiem tylko tyle: kiedyś sam uważałem że celibat czy zakaz seksu przedmałżeńskiego (jakoś tak mi się skojarzyło;) ) to jakieś bzdury. Potem pare rzeczy przeczytałem, przemyślałem całą sprawę i zmieniłem zdanie. ;]
Jak nie zapomnę, poszukam konkretnych argumentów, w każdym razie moje spostrzeżenie na temat katolicyzmu jest takie:
najpierw człowiek wie tyle co mu mama powie, wtedy wierzy święcie. Niektórzy na tym etapie kończą. Potem poczyta pare książek, pogada z kolegami i zaczyna wątpić. Na tym etapie wielu pozostaje. :) Kolejni przemyślą sobie wszystko, zaczną studiować temat i wtedy to w ogóle stwierdzą że cała ta religia to jakiś żart i kółko rybackie sprzed 2k lat. :) I na tym wielu poprzestanie. A niektórzy, tak jak mi się zdarzyło, wrócą potem do tematu, zaczną rozmawiać z księżmi którzy naprawdę studiowali temat a nie tylko przebiedowali przez seminarium, zaczną czytać katechizmy i opracowania, i nagle okaże się że katolicyzm jest z jednej strony o wiele bardziej skomplikowany niż im się wydawało, a z drugiej strony wbrew temu co myśleli wcześniej niesłychanie spójny i logiczny.
Urodziłem się jako katolik, w liceum w zasadzie przestałem w ogóle wierzyć, przepłynąłem przez okultyzm, satanizm, ateizm, neopogańskie zajawki (Wicca), pare herezji (np manicheizm), aż do kompletnego agnostycyzmu zaprawionego spirytystycznymi eksperymentami i libertyńskim podejściem do świata. ;] Po czym przypadkiem wróciłem do korzeni i teraz jestem zagorzałym, choć niedoskonałem wciąż, ale do tego myślącym katolikiem. ;) (dla ateistów to brzmi jak paradoks :P ). I to maksymalnie tradycyjnym - Rydzyk to dla mnie heretyk modernista. :P
_______________________________________________________________________________________________________

- Co robi typowy multikonto-player po orgazmie?
- Przełącza z redtube'a na Time Edge.
_____________________________________________________________________________________________
Nie podoba się? To nie graj!
_______________________________________________________________________________________________________

143

Monday, 12.01.2009, 11:43

To się nazywa gorliwość neofity, nieprawdaż? :P
Z tego co opisujesz, jesteś po prostu człowiekiem bardzo podatnym na religie :]
Ex-Team. Aktualny operator: Kruczoczarny

144

Monday, 12.01.2009, 11:50

Aż tak gorliwy jak neofita powinien być nie jestem. :) nader często postępuje zgodnie z myślą Horacego: "Widzę rzecz dobrą i pochwalam ją, idę jednak za złą.". Ale jak mówią, hipokryzja to hołd składany cnocie przez występek. ;)
Dobra, nie pasuję do końca do definicji ipokryty - bo kiedy robię źle to nie twierdzę że robię dobrze tylko się przyznaję że nie powinienem tak postepować.
Co do podatności... cóż, w takim razie dziwne że nie wpadłem w protestantyzm, jakiś jehovitów (jedno i drugie miaółem okazję), islam czy buddyzm. ;]
_______________________________________________________________________________________________________

- Co robi typowy multikonto-player po orgazmie?
- Przełącza z redtube'a na Time Edge.
_____________________________________________________________________________________________
Nie podoba się? To nie graj!
_______________________________________________________________________________________________________

VeiN

Moderator

Postów: 543

Skąd: Gdańsk/Bydgoszcz

  • Wyślij prywatną wiadomość

145

Monday, 12.01.2009, 14:37

Zawsze może to być następne na liście twoich religijnych przygód :D
Masz problem z lokacjami specjalnymi ?
Przejrzyj temat => Lista lokacji specjalnych

cerberis

Intermediate

Postów: 206

Skąd: z innego swiata

  • Wyślij prywatną wiadomość

146

Monday, 12.01.2009, 17:43

hehe no to Wiggin masz przechlapane u tylu Bogow i bozkow, ze az glowa mala :D. Najwiekszy grzech w kazdej religii, to odstepstwo od niej, z jedynie slusznej drogi. Z taka podatnoscia (czy tez - nieobrazajac oczywiscie - latwowiernoscia), az dziw ze cie zadna sekta niezgarnela w swe szeregi. Tez ciekawa mysl napisales, ze wiary sie uczymy od otoczeni - rodzicow, sasiadow itp, Zulus na rozleglych sawanach Afryki wierzy w inne byty niz Eskimos w mroznej strefie wiecznego lodu, kazdy z nich czegos innego oczekuje od "opiekunow". Dla mnie to jest cos niezrozumialego zeby sila narzucac chrzescijanstwo tak roznym kulturom, przez to wlasnie cale to zlo wyniklo, bo miejscowi kaplani nieoddadza wladzy bez walki przyjezdnym tak latwo. Taki zulus z dziada pradziada wierzyl w swoje i bylo mu dobrze, przyszedl bialy ze swoim Bogiem i juz Zulusowi niebylo tak dobrze na polach bawelny w ameryce polnocnej ;)

Idac mysla Pratcheta, to tez fajna teorie wysnul (czy tez przywolal, bo na taka mysl natknalem sie w kilku ksiegach przeroznych autorow), ze to w sumie nasza wola powoluje do istnienia istoty wyzsze i gdyby nie nasza wiara, to niebyliby tacy wszechmocni. A pojecie piekla i nieba, to tez (cytujac z pamieci Śmierć) kazdy idzie w takie miejsce, o ktorym najczesciej myslal za zycia, wiec ci co sie obawiali najbardziej piekla, to ida w taka wizje w zaswiaty ;D
UWAGA UWAGA.
BUGUSING NIEJEST KARALNY. MOZNA DOWOLNIE WYKOZYSTYWAC BLEDY W GRZE I NIEZOSTAC UKARANYM!!!!

JEZELI WYKRYJESZ JAKIS BUG DAJACY TOBIE PRZEWAGE NAD INNYMI GRACZAMI W GRZE NIEZGLASZAJ TEGO NIKOMU.
PODZIEL SIE RADOSNA NOWINA Z KOLEGAMI I CZERPCIE KOZYSCI Z TEGO TYTULU.
NAWET JAK WYJDZIE NA JAW, ZE KOZYSTACIE Z BUGA, TO NIC WAM NIEZROBIA!!!!!
BEDZIECIE BEZKARNI!!!!