Nie jesteś zalogowany.

Witamy na Oficjalne Forum - Time Edge - Czas Wojny. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta, przeczytaj Pomoc - wyjaśni Ci ona działanie forum. Aby korzystać ze wszystkich funkcji forum należy się zarejestrować. Użyj formularza rejestracyjnego aby dokonać rejestracji lub przeczytaj więcej informacji o procesie rejestrowania się na naszym forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany na forum, zaloguj się.

1

Thursday, 12.06.2008, 17:08

Linux

Na wstępie polecam zobaczyć filmik:

http://pl.youtube.com/watch?v=LAr3XbqUbjo

Wiem, że raczej mało osób używa Linuxa. Nie dawno wyszła nowa wersja Ubuntu 8.04. Posiada dużą bazę sterowników, wiele urządzeń (jak choćby skaner) z którymi miałem problemy na 7.10 zostały zainstalowane bez problemowo w nowszej wersji.
Teraz pytanie dla użytkowników Windowsa. Czy nie zostaliście oszukani przez monopolistę?
Dlaczego sie o to pytam? Zdaniem wielu specjalistów, Linux jest systemem lepszym. Na dodatek nic nie kosztuję. Jego możliwości znacznie przewyższają te od każdego Windowsa. Mając komputer, który pociągnie XP, a Visty już nie ,to może na linuxie osiągnąć takie efekty:

http://pl.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ

Najpierw trzeba się przebić przez porównanie systemu Vista, który ścina autorowi. Oba filmiki były robione na tym samym komputerze, mimo wszystko Linux z takimi wypasionymi efektami, ma mniejsze wymagania niż Vista. Więc dlaczego Vista ma takie duże wymagania? Tego chyba nikt nie wie :)
Windows posiada jedynie duże zaplecze developerów, które z roku na rok się zmniejsza, a Linux są zainteresowane coraz bardziej znane firmy. Mathlab, który niedawno był tylko produktem na M$ dziś już jest dostępny w pełnej wersji na Linuxa. Jest wiele zapowiedzi firm, które planują wydać swoje programy na nie komercyjny, lepszy system, zamiast ślepo robić je na kolejny nie udany system firmy M$.

Największe wady Linuxa to:
-mało gier (jak ktos umie używać wine/cedega to wszystko mu pójdzie, prawie)
-cięzko zainstalować nie supportowane urządzenia (jest pełno pomocy, jak to zrobić jednak trzeba się namęczyć)

Wady Windowsa:
-jak w 1-szym filmiku, słabo zabezpieczony
-duże wymagania sprzętowe
-mało stabilny
-posiada bardzo małe możliwości, zmian w systemie (jak choćby wygląd)
-dużo zbytecznych programów ciągle działających w tle
-no i najważniejsze, jest płatny

Jak ktoś jest zainteresowany w przejściu na lepszy system operacyjny to polecam najnowsze Ubuntu 8.04:

http://www.ubuntu.pl/pobierz.php

Jest wiele innych dystrybucji, jednak Ubuntu jest świetnym wyborem dla początkujących.

-_-<

Nierejestrowany

2

Thursday, 12.06.2008, 17:19

no tak ubuntu jest fajne wogole linuxy sa ciekawe jednak sa malo kompatybilne z plikami z srodowiska windowsa *oczywiscie sa rozne softy zeby sobie z tym radzic ale potrzeban jest wiedza* jak i zeby w pelni operowac linuxem trzeba umiec poslugiwac sie wierszem polecen w tym wypadku terminalem, chcialbym jeszcze dodac ze ubuntu posiada multum paczek oprogramowania w tym wiele odpowiednikow oprogramowania z srodowiska windowsa ktore sa darmowe i w wiekszosci sa to wersje stabilne, jednak zanim zacznie sie wszystko przerzucac na linuxy to mozemy sie takiej chwili nie doczekac bo rynkiem badz co badz korporacyjnym rzadz microsoft a co za tym idzie.. kicha jednak w kazdej szanujacej sie firmie usogowo informatycznej zawsze sa apple z jakze solidnymy mac os'ami ;] / lub inny sprzet z linuxami, co prawda do szarego uzytkowania linuxa za wiele rzeczy nie trzeba wiedziec bo np w wypadku ubuntu wiele mozna zdzialac przy pomocy wizualnych naredzi do sterownikow/softu jednak jak juz pisalem jak ktos chce wycisnac co nie co z linuxa to trzeba cos o nim wiedziec ;]

edit: sa tez takie dystrybucje linuxow z ktorymi zwykly uzytkownik nie ma zbyt wielkich szans bez jako takiej wiedzy zarzadzania systemem operacyjnym, co jendak nie zmienia faktu ze linuxy sa git ;]

edit2: jezeli ktos ma dwa kompy warto potestowac mozliwosci ubuntu
edit3: taki maly hint jelsi chcecie miec winde i linuxa na kompie wazne jest zeby instalowac linuxa chyba jako drugi system operacyjny po windzie bo jesli sie nie myle to podla winda jest malo tolerancyjna i przy bootowaniu systemu nie bedzie mozliwosci wyboru lunixa, ale to bylo pol roku temu moze teraz jest inaczej :P, albo mnie pamiec myli i odwrotnie trza bylo instalowac systemy xP, ah starosc nie radosc ;]

Ten post był edytowany 1 razy, ostatnio edytowany przez "-_-<" (12.06.2008, 17:40)


3

Thursday, 12.06.2008, 20:59

Niedawno kupiłem laptopa bez systemu. Zainstalowalem Ubuntu 8.04, bez jakiejkolwiek wczesniejszej stycznosci z linuxem. Na poczatku szok, jakby przasiasc sie z roweru na motor. W pierwszy tydzien idzie obczajic mniej wiecej co i jak, plus trzeba przejrzec troche roznych materialow z netu, do tego przyda sie szybki kontakt z osoba, ktore mniej wiecej wie o co chodzi. Jestem bardzo zadowolny z tego sytemu, miło sie na nim pracuje, stabilny, przjerzysty... polecam

edit: Do postu wyzej; Nie masz sklerozy, najpier trzeba winde instalnac, a pozniej linuxa. Odwrotnie to po instalacji windy nie bedzie dzialac linux.

Ten post był edytowany 1 razy, ostatnio edytowany przez "KXN" (12.06.2008, 21:04)


-_-<

Nierejestrowany

4

Thursday, 12.06.2008, 21:09

otoz to niedosc ze winda jest tak skomercjalizowana to jeszcze drapiezna wobec systemow z poza kregu microsoftu :P paskudny pasozyt ot co ;p a ja osobiscie lubie mac osx'y ;] bardzo zautomatyzowane mozna sobie duzo fajnego softu pozasysac/poupowac i wszystko bardzo bezpieczne bardzo stabilne i .. no trzeba miec cos spod marki jabka xD no moze nagrac to sie na nich nie da az tak jak na windach ale do grafiki mua :* chyba jedyna wada mac os przynajmniej tych nowszych *starszych chyba tez ale nie jestem pewien bo poniekad oparte sa po czesci na unixach ?- to moze byc glupota ale dawno sie nie bawilem w te klocki ;d) jest brak wiersza polecen wiec za bardzo nie namieszmay w systemie dlatego jest to bardzo dobry system dla zoltodziobow ;] ja mam w domy jedno pudlo i mac book pro i jestem calkiem zadowolony ;]

VeiN

Moderator

Postów: 543

Skąd: Gdańsk/Bydgoszcz

  • Wyślij prywatną wiadomość

5

Thursday, 12.06.2008, 21:27

Ja powiem tak, winda jest do du i to (prawie) wszyscy wiedzą, ie jest do du i to (prawie) wszyscy wiedzą, więc dlaczego relatywnie nie wiele osób korzystała z linuxa?
Sam wiem tylko tyle, że zdażają się MEGA problemy ze sterownikami. I to w dodatku z takimi, które teoretycznie linuch obsługuje (np. kumpel miał problem z nowym radeonem kilka tygodni temu).
Zgadzam się, że winda to bubel, ale przerzucanie się na inny do końca mi niepoznany system + czyszczenie i zakładanie partycji od zera sprawia, że poprostu mi się nie chce. Zamiast tego ściągnąłem sobie miłego autopatchera do windy XP i poblokowałem dzięki niemu kupę zbędnych opcji i winda do tej pory jeszcze mi nie siadła ani razu (postawiona w październiku). Czekam z utęsknieniem gdy mi padnie xD.
Masz problem z lokacjami specjalnymi ?
Przejrzyj temat => Lista lokacji specjalnych

6

Thursday, 12.06.2008, 22:56

Z terminala nie trzeba kozystać używając Linuxa. Jest tylko jednoa ale, mianowicie trzeba mieć połączenie z internetem. Jest wiele softu co instaluje za ciebie najnowsze, (w przypadku ATI) działające sterowniki jak choćby envy do grafiki.
Instalacja oprogramowania jest bardzo łatwa i co najważniejsze bezpieczna.

Co do samej obsługi systemu to Linux obecnie przoduje w tej dziedzinie. Jedynie trzeba się znać w przypadku instalowania urządzeń nie kompatybilnych z Linux, oraz podczas efektów kosmetycznych w jądrze Linuxa. Jak urządzenie jest kompatybilne z Linuxem to chodźby się starało cos spierd... podczas instalacji to się tego nie da. W Windopwsach co chwilę wyskakują jakieś komunikaty i jak ktoś się dopiero uczy systemu to one go skutecznie odstraszają.

Przykład firma ATI, która olewa całkowicie Linuxa i nVidia, która wypuszcza takie same sterowniki na M$ i Linuxy. Po prostu trzeba chcieć.

Ubuntu 8.04 praktycznie instaluje wszystkie urządzenia. Po instalacji ma się już gotowy system do obsługi.

Mac są najlepszymi komputerami, przewyższają PC w każdej dziedzinie. Są bardzo wydajne, mają idealne chłodzenie, wogóle są miodzio, tylko cena nie jest warta tej jakości.

Edit:
Po wypuszczeniu Visty firma M$ straciła grono użytkowników, którzy przeszli do Linuxa. Obecnie 32% użytkowników PC używa Linuxa, liczba ta cały czas rośnie.

KruczoBrązowa

Początkujący

  • "KruczoBrązowa" został zablokowany

Postów: 11

Skąd: Z Twojego Starego

  • Wyślij prywatną wiadomość

7

Thursday, 12.06.2008, 22:59

buhahahahhahaha
Polecam Power XP
ja śmigam na pentiumie 233 MHZ i 64 ramm xD oraz geforce2
Udało mi sie odpalić nawet na 133 i 32 ramm ale pasek ładował sie chyba z 10x (czyli jakies 15-20 sekund)

sergo

Trainee

Postów: 54

Skąd: far far away

  • Wyślij prywatną wiadomość

8

Friday, 13.06.2008, 01:32

buhahahahhahaha
Polecam Power XP
ja śmigam na pentiumie 233 MHZ i 64 ramm xD oraz geforce2
Udało mi sie odpalić nawet na 133 i 32 ramm ale pasek ładował sie chyba z 10x (czyli jakies 15-20 sekund)


sam uzywam powerxp bo ladnie jest polatany (mimo ze mam kompa ze sporymi mozliwosciami) kiedys fascynowal mnie mandrake obecnie coraz bardziej sie zastanawiam nad instalacja drugiego systemu na dysku ktorego czesc uzywana jest jako swap file pod moja winde. Tak czy siak jesli ktos gra tylko przez ww jak ja to naprawde windos tylko dla zony i dzieci :D

9

Monday, 16.06.2008, 00:23

Dodam jeszcze, ze Ubuntu nie trzeba instalowac, by sprawdzic jak dziala. Wystarczy sciagnac obraz plyty z tej strony http://ubuntu.pl.malavida.com/d4110-sciaganie-gratis-linux , wypalic i zrestartowac kompa. Mozna posprawdzac jak co dziala, jak rzopoznaje nasz sprzet (do laptopow rewalacja) bez koniecznosci formatowania, zmieniania partycji, mieszania w systemie etc. a jak sie spodoba to mozna sobie zainstalowac. Polecam pobawic sie troche

10

Monday, 16.06.2008, 06:41

osobiscie sklaniam sie ku Suse bardzije niz ubuntu ale to kwestja przyzwyczajenia:)

co do porownania visty i linuxa to kiedys z kolega przeprowadzilismy test na jalowych systemach:

mianowicie identyczne sprzetowo komputery standardowa instalacja na jednym windows xp na drugim suse 9.0 pozostawilismy je bez ruchu zeby zobaczyc ile czasu do zawieszki bedzie na bezruchu okazalo sie ze winda zawiesil sie po 4 dniach a linux hmm po 2 miesiacach wylaczyli prad na 10 sek:( wiec nam przerwali test:(

tak wiem jaki kretyn zostawia kompa na 2 miechy bez uzytku ale to dobrze obrazuje ze winda sama zapelnia pamiec podreczna niezaleznie czy jest cos robione:)

do linuxa [pozatym latwo juz o materialy jak i sa pisma fachowe traktujace tylko o tym systemie jak linux magazine coz winda tego chyba jeszcze niedoczekala zeby powstalo o niej choc jedno pismo tylko i wylacznie o windowsie i jego mozliwosciach:)