Nie jesteś zalogowany.

Witamy na Oficjalne Forum - Time Edge - Czas Wojny. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta, przeczytaj Pomoc - wyjaśni Ci ona działanie forum. Aby korzystać ze wszystkich funkcji forum należy się zarejestrować. Użyj formularza rejestracyjnego aby dokonać rejestracji lub przeczytaj więcej informacji o procesie rejestrowania się na naszym forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany na forum, zaloguj się.

1

Tuesday, 01.02.2011, 15:00

Nowi gracze, czyli punkt D ;)

Nie chcę zaśmiecać wątku Kruczoczarnego więc piszę tutaj.

Czemu właściwie podajesz A B i C jako głowne przyczyny małej ilości graczy ?
Gdzie tu jest coś dla 1 epoki ? Przecież dopływ graczy jest także ważny.

Żółwica składa kopę jaj i zakopuje je na plaży. Po jakimś czasie wykluwają się mini-żółwiki.
Zaczynają zapierniczać przez piach do morza. Dociera ich tam niewielki procent. Większość ginie na samym początku.
W morzu już tak źle nie jest choć do dorosłości dożyje niewielu. Przyroda - selekcja naturalna. Tak ma być.
Ale czy w komercyjnej grze też ?

Serwer T1 usłany jest mnóstwem żółwich skorupek. Na oko - ok. 20-25000 kont jest w stanie embrionalnym.
Po wykluciu się, czyli rejestracji, gracz-zółwik jest porzucany, zamiast podac mu rękę i wskazówki, wręcz jako ewentualnemu płatnikowi premium, rozwinąć przed nim czerwony dywanik.
Dostaje zaś... No właśnie co ?

Start. Jebudu - wybierz postać. Ni chu go znajet z czym to się je ale wybieraj.
Pierwszy z lewej anioł. U nas sie czyta od lewej więc a co tam. Klikam.
O kurcze. "komunikat - Czy jesteś pewien, że chcesz utworzyć postać o wybranych właściwościach?" No pewnie, że nie jestem.
Szukam na ekranie. Nic. Zero informacji tylko statystyki i opisy, które nic mi nie mówią.
No dobra jadę na ślepo. Klikam. Jestem. Hurra.

Ogarniam. Co tu robic ? co to jest ? Aaaa pierniczę tę grę.
Jakaś ilość jednak kapnie się gdzie jest poczta i znajdzie wiadomość startową.
Uff - jest, otwieram.

Cytat

"Witamy w ekscytującym świecie Time Edge,
Twoim zadaniem jako wodza plemienia będzie poprowadzenie swoich poddanych przez sześć epok rozwoju cywilizacji człowieka.
Twoim pierwszym zadaniem jest wybudowanie Totemu w centrum wioski.
Totem jest symbolem władzy, rozwoju wiedzy architektonicznej oraz administracyjnej.
Wraz z jego rozbudową będziesz mógł/a powołać nowe armie
do służby wojskowej oraz sprawdzić gdzie na mapie świata występują surowce kluczowe.
Po wybudowaniu Totemu skieruj swoją uwagę ku kopalniom, tylko dzięki wystarczającej ilości surowców
Twoja wioska będzie mogła rozkwitnąć i urosnąć w siłę.

Z życzeniami wielu sukcesów,
BW Team"
Jakbym takie rady dawał dziecku zamiast mu dać info jak ma się zachować w konkretnej sytuacji to by pewnie długo nie pożyło.

No dobra. Totem. Szukam totemu gdzie mam k.. kliknąć ? A pierniczę to lub udało się kliknąc i mam parę minut. Szukam dalej.

Oo jest tutorial. Noo jestesmy w domu.
Wstęp "Na początku była Nicość...."
Początek gry "Czuję w Tobie niepokój... To normalny strach przed nieznanym, ale postaraj się potraktować go jako siłę. Dobrze wykorzystaj drzemiące w Twym wnętrzu emocje i pamiętaj, że Totem nie wybiera przypadkiem... Wykrył u Ciebie coś, co możesz wykorzystać do zwycięstwa!"
A ja wykryłem łatwiejsze sposoby rozrywki. Spadam.

Do tutoriala dotrą i tak tylko ci wytrwali o czym świadczy ilość odsłon.
Większosć oleje grę bez czytania tego. Coś tam nawet moze i klikną. Ale nie wrócą więcej. Marnotrawstwo.

Co zrobić aby gracz posiedział godzinkę a potem ponownie się zalogował i rozwijał konto w tym poczatkowym okresie kilku dni ?

Może powinien być prowadzony za rękę jakims systemem questów, objasniajacych przy okazji ocb.
Ponadto powinno się mu wyjaśnić w kilku zdaniach jak ma grac, nie żaden tam taki tutorial.
ani bla bla opis śwata, mocy i te wszystkie duperele.

Pojedyncza strona, do której prowadzi jarzeniowy wielki przycisk POMOC
A na niej tylko konkretnie - założyłeś konto w świecie xxx istnieje on od xxx m-cy,
jestes w okresie ochronnym do dnia xxx, [z opcją przedłużenia za ...np wykonywanie questów].
gra polega na tym, że ... i tu następuje skondensowany opis gry w pigułce (z linkami do tutka).
Może w formie FAQ podzielonego na działy np. jak zacząć, wojsko i wojowanie *, surowce, hero, lokacje, exp, budowanie, jak nie zostać farmą (i co to znaczy ;) ) itd.?
Wszystko na jednej stronie, bez wzorów i szczegulików - tym sie potem zainteresuje.

przykładowe questy, kolejnośc przypadkowa (nagrody - surka, wojsko, dni prmium, wydłużanie ochronki)
- poznanie menu nawigacji - typu kliknij w coś
- podstawowe reguły gry - typu przeczytaj i odpowiedz na pytanie (prosty test)
- wykonanie czynnosci
-- zbudowanie czegoś (sensowny rozwój na starcie)
-- eksploracja mapki
-- wykonanie darmowego (symboliczna opłata) zakupu premium na tydzień
-- zbudowanie jednostki
-- powołanie hero i jego obsługa
-- akcje - lokacja, grabież, załozenie wioski
itp. itd.
w zasadzie questy mogłyby urozmaicać grę do końca ale to już inne epoki więc nie rozwijam

Generalnie chodzi mi o to, żeby nawet totalnego nooba nauczyć łatwo podstawowych zasad gry i zatrzymać w grze zanim się wciągnie.
Kazdy kiedyś zaczynał pierwszy raz grać ;)

* bardzo często noob w danej grze pojęcia nie ma ile tak naprawdę powinien miec wojska żeby się próbować obronić.
myślą czytając z reguły nieprecyzyjne opisy że jak postawią 1 lvl muru a na nim kilka jednostek (wyobraźnia :) ) to ich nikt nie ruszy.
A tu nagle wpada kilkadziesiąt mamutów czy kilkaset procków i pozamiatane. I znów jest a pierniczę tę grę.
Nie mozna uświadomić graczy ile plus-minus jednostek trzeba mieć żeby startować do walki i jak uciekać z wojskiem lub kumulować itd. ?

Powyższy tekst nie odkrywa Ameryki. Większośc tego jest w innych grach. W większym lub mniejszym stopniu.
Część z tego wymaga minimalnego nakładu pracy (objasnienia i przycisk) część jak questy jest trudniejsza i byc może niemożliwa do wprowadzenia

Ten post był edytowany 1 razy, ostatnio edytowany przez "KruczoCzarny" (03.02.2011, 14:22)


2

Tuesday, 01.02.2011, 15:30

Z tego co wiem istnieją 2 video poradniki opisujące co nieco grę, jeśli dacie propozycje co jeszcze by się przydało mogę się pobawić i nagrać jeszcze kilka.

3

Tuesday, 01.02.2011, 15:39

Gwarantuje że otrzymasz info że nie ma środków na ulepszanie gry :/

tylko że jak się chce zarobić to trzeba najpierw coś zainwestować. Tymczasem BW-Team zrobił minimum - klientów zdobył bo była masa graczy zadowolonych ich drugiego produktu i mieli nadzieję że TE będzie równie dobre.

Natomiast nowi klienci *ci których nie mogą zdobyć) patrzą na tą grę (jej start) bardziej obiektywnie i rezygnują zanim zmarnują więcej czasu.

4

Tuesday, 01.02.2011, 17:00

D@nio - wszelkie videoporadniki, tutoriale czy fora są dobre kiedy już ktoś przebrnie początek i gra o zainteresuje.
Jeśli początek jest kiepski to zanim ktos znajdzie te pomoce, po prostu zamknie stronę.
Czy Twój videoporadnik jest podpięty gdzies na stronie gry ?

Jezeli gra ma byc masowa, to musi być tu miejsce dla totalnych świeżasów a nie tylko tych, którzy już znają TE czy BW.
Wiem, zaraz ktoś napisze, że to Czas wojny a nie miejsce dla simów. Ja jestem simem w TE. I co, jest źle że gram ?
Płacę premium dość regularnie, a klany w których byłem korzystały z moich armii. I korzystają. Expa też od czasu do czasu dawałem.
Chciałbym, żeby było ze 200 jeszcze takich simów. Albo i tysiąc.

Ja trafiłem tu z reklamy w darmowej poczcie na interii. Ot, fajny obrazek, kliknęło się i poszło.
Wcześniej jednak grałem w inne gierki i gdyby nie to, pewnie bym się szybko zniechęcił.

5

Tuesday, 01.02.2011, 17:07

No to co za problem dać na paskiem budowy taki liczek:
Masz problem z grą? Potrzebujesz pomocy? Kliknij tutaj!

6

Tuesday, 01.02.2011, 17:51

Problem jest żaden - przecież pisałem, że niektóre rzeczy, które będą pomocne są banalnie proste.
Ale z samym poradnikiem mam juz problem. Z całym szacunkiem dla jego autora.
Bardziej się to nadaje jako reklama TE zachecająca do tej gry (no oczywiście gdyby go troszke upgrejdnąć) ale nie jest tym, co po zarejestrowaniu na tyle szybko ułatwi początek gry, żeby zatrzymać więcej nowych graczy.

Ludzie są niecierpliwi, a tu czekam aż mi sie to wgra, potem słucham opowiastek, czas mija a ja nie wiem co kliknąć.
Ważne są pierwsze minuty. Jesli wyskoczy mi napis, kliknij tutaj. - kliknę i potem wyskoczy komunikat co zrobiłem i po co, oraz co dalej i co mi sugeruje autor gry to posiedzę te 15-20 minut. W momencie gdy czasy budow sie juz troche zwiększą porozglądam się po interfejsie, może kliknę tutka czy poradnik. Może dodam do ulubionych stronę, zapiszę login i hasło.

Pewnie komputer, gierki i net jak dla wiekszości użytkowników tej dyskusji jest dla Ciebie czymś łatwym.
Ale na tylko takich graczach autorzy gry się nie dorobią majatku raczej. Wystarczy zobaczyc opinie na temat ew. korzysci za dni premium - zdecydowany sprzeciw. Potrzebne jest dla zysku duzo więcej ludzi i nie tylko takich co 23/24h siedzą. Ale też tych, którzy mają pracę, rodzinę i obowiązki. A i takich
którzy nie mogą lub nie chcą siedzieć godzinami wiec za kasę mogliby to nadrobić. Co z tego, że wiekszośc jak noobem czy simem była tak i zostanie ale autorzy na nich zarobią a inni poexpią, pofarmią wioski wezmą. No to ten za kaskę sobie nowe zbuduje. I się kręci.

7

Tuesday, 01.02.2011, 18:30

no i chyba trafiłeś w sedno sprawy

BWTeam stworzył grę hardcorową, która wymaga grania po 12-18 godzin dziennie a teraz się dziwią ze gracze się wykruszają a nowych nie przybywa.

Niestety w grze w której rozpoczęcie gry po 4-6 miesiącach od startu serwera powoduje niemożliwość przyjemnej gry. (a ja tu nie mówię o gonieniu czołówki - ja mówię o czerpaniu przyjemności z gry) graczy nie będzie przybywać lawinowo.

Spójrzcie na Mechanikę BW - tam można zrobić postać rok po starcie serwera i grać przyjemnie a nawet się czegoś dorobić. Można również olać konto na rok i do niego wrócić, a spróbujcie cos takiego zrobić na TE. Na BW jak przez tydzień się nie zalogujesz to co stracisz ?? wyprawki, no ostatecznie klocek ale to nie jest dorobek tygodni pracy jak 4 wioski na TE robudowane do 20tego poziomu. A na TE można ten dorobek stracić nawet grając 20h codzienie bez przerw i nie popełniając żadnego rażącego błędu - wystarczy, że cie ktoś nie lubi albo się na ciebie uprze i ma większe plecy.

Jak myślicie czy było by 20 serwerów BW jakby za przegrane walki vampirek dostawał ujemne doświadczenie albo strata rozbudowanego klocka sprawiałaby, że nawet na wyprawy nie mógłbyś chodzić ?????

a to właśnie jest w TE i tego się zmienić nie da tak łatwo.

Dlatego też po dogłębnym przemyśleniu zaczyna mi się podobać wersja z ogólnym zakazem oblegania wiosek poniżej 5 poziomu bo to własnie może zatrzymać wielu graczy w tej grze.

ale jest też druga rzecz do usunięcia i jest ną ujemne doświadczenie dla bohaterów czyli druga rzecz która zmusza do siedzenia i myślenia o tej grze nonstop co także odstrasza graczy.

MW12345

Intermediate

Postów: 512

Skąd: Sieradz

  • Wyślij prywatną wiadomość

8

Tuesday, 01.02.2011, 18:57

Panowie piszecie o stratach wioski i straconym czasie.
Spójrzmy faktom w oczy....90% opuszczonych kont to konta w 1E, ludzi którzy obleg znają co najwyżej z nazwy. Nie w tym rzecz.
Nie sądzę aby gracze równiez mieli problemy z ogarnięciem gry czy też jej stopniem trudności....zwłaszcza w 1E. Obecnie średnio rozgarnięty nastolatek, obeznany jako tako w technikach komputerowych, "obcykany w śmiganiu po internecie" nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu. No chyba że nasza młodzież się uwstecznia w toku myślenia, ale nie mi to oceniać.

Nie wiem dlaczego, ale gdy ja mam z czymkolwiek problem, potrzebuję wiedzy (jakiejkolwiek) to co pierwsze przychodzi na myśl? Oczywiście - forum tematyczne. To jest największa skarbnica wiedzy w prawie każdej dziedzinie.

Problemem jest zaciekawienie gracza w początkowej fazie rozgrywki, pożniej przychodzą znajomi i zwykłe przyzwyczajenie które trzyma graczy na dłuższy okres czasu. Należało by pomyśleć nad fabułą gry zwłaszcza w 1E. Dlaczego by nie czerpać z najlepszych wzorców? Stworzyć na starcie ciąg questów za które gracz dostanie nagrody (surowce czy tez itemki)? Proste questy typo - "zbuduj totem na 5lv - nagroda 500 kamienia"). Stworzy to większe zainteresowaniea jednocześnie samoczynnie nauczy początkującego podstawowych zasad rozgrywki.
W wyższych epokach można zrobić chain questy, ew. daily questy. Są to rzeczy które na pewno na dłużej przykują uwagę graczy.

9

Tuesday, 01.02.2011, 19:43

właśnie skończyłem serię 8 wypraw na Ołtarz poziom 6 (7 udanych)

łupy 4xFEH 2xUR 0 zwojów 2x maczuga z każdej wyprawy jakieś 45-50XP

w tym samym czasie na T2 1wsza epoka 6xJaskinia 2xFEH, maczuga, włócznia, tańczący cesarz masakry
z każdej wyprawy 90-130XP

wiec może jednak gra nie jest taka nudna dla 1wszej epoki, ale jak dochodzisz do 4tej i widzisz że jest tylko gorzej to raczej nie zachęca to od gry

jak po roku gry w 4tej epoce nie dropłem do tej pory NIC z 4tej epoki a jak dropnę zwój 3cio epokowy to ze zdumienia przecieram oczy - mam ich do tej pory 12 szt !!!!!!!!!!

TO CZYM WY CHCECIE ZAINTERESOWAĆ NOWYCH GRACZY A TYM BARDZIEJ ICH UTRZYMAĆ

wystarczy że zobaczą co dropi w 1wszej epoce i usłyszą że to samo będą dropić w zasadzie przez całą grę by sie nie chciało ponownie tu zaglądać

10

Tuesday, 01.02.2011, 19:50

Kramer - od oblegów itd jest temat kruczoczarnego a ten jest o poczatku gry
Shin - o questach pisałem w pierwszym poście tego tematu i w ogóle ten temat jest własnie o 1 epoce ;)
oj nie czytałeś dokładnie
nie zgodzę się z tym, że mają w gry on-line grac tylko nastolatki.
juz kilka lat temu w trav... grałem z bardzo wieloma 30-40 latkami a byli i 50 latkowie
teraz myslę, że dzięki wzrostowi popularności internetu gra w te gry jeszcze więcej "staruszków".
Forum jest fajne ale kto Ci na nie wjedzie na samym początku, kiedy mu na grze zupełnie nie zależy. Nie jest namówiony przez kolegę tylko po prostu się zalogował przypadkiem. A nawet jak wejdzie i zada bazalne pytanie to zostanie "grzecznie" poproszony o użycie opcji szukaj

Nadal uważam, że początek gry jest zbyt mało przyjazny i zachęcający.
Cała ta sytuacja jest podobna do tego przykładu:
Ktos inwestuje czas i kasę w restaurację. Otwiera ją. Jest fajna. Przychodzą okoliczni mieszkańcy ale to za mało.
Aby ściagnąc nowych klientów właściciel wysyła na miasto wynajęty pomalowany reklamowo autobus z naganiaczami, proponując podwiezienie do fajnej nowej knajpy.
Autobus wypełniony podjeżdza i zatrzymuje się kilkaset metrów od celu, do którego prowadzi nieutwardzona, kijowa droga.
Klienci mają sami dojść do knajpy. Studenci i uczniowe w trampkach i kupą czasu ida choć duża część olewa sprawę i nie wysiada nawet z autobusu bo im sie nie chce iść. Eleganckie panie i panowie ida kawałek, a potem machają ręką wyrzucją ulotkę, zamawiają taxi i odjeżdżają
Tymczasem właściciele i dotychczasowi klienci toczą dyskusje jak zmienić wystrój, muzykę i menu.
Przy czym absolutnie przeciwni są wprowadzeniu droższych dań, żeby czasem "bogaci z innej dzielnicy" nie zdominowali lokalu.
O naprawie drogi lub podwożeniu klientów pod drzwi nikt nie myśli. Gdzie tu sens ?

11

Tuesday, 01.02.2011, 20:09

Problem w tym że klienci lokalu nie naprawią drogi i nie zmuszą właściciela do zmiany menu jak ten właściciel na zlewkę na całą sprawę. Siedzi obrażony, że klientów nie przybywa a na dodatek jeszcze musi ciągle oglądać tych którym wcześniej sprzedał karnety. I jedyne co robi to zakazuje wstępu stałym klientom bo pobrudzili obrus keczupem, albo dali za wysoki napiwek kelnerce

MW12345

Intermediate

Postów: 512

Skąd: Sieradz

  • Wyślij prywatną wiadomość

12

Tuesday, 01.02.2011, 20:38

Kachu czytałem - dlatego tez właśnie napisałem o 1 epoce i ogólnie o starcie.
Panowie za przeproszeniem ale uważam ze gra nie jest trudna, zwłaszcza w 1 epoce. Jakich realnych trudności wy się doszukujecie? Szukania totemu? No bez przesady...
Problemem jest czym zachęcić gracza do pozostania na dłużej.

Jeśli problemem dla kogoś jest również korzystanie z forum to faktycznie ale pozostaje jedynie pacman i warcaby na kurniku.

13

Tuesday, 01.02.2011, 20:53

Jest kupa porzuconych kont wiec jakiś problem jest z tym początkiem.
Nie tyle gra jest trudna - bo akurat TE jest dośc prosta co jest jej zaletą.
Wprowadzenie w grę jest słabe. I nie chodzi, że coś tam stanowi dla kogoś problem. Jak toś chce to znajdzie.
Ale chodzi mi o tych, którzy nie poszukają a jest ich pewnie większość. Więc o poprowadzeniu ich troszkę za rączkę piszę (questy, porady itp)
Nie chodzi mi o upraszczanie samej gry.

Shin no weź przestań - Zawód: informatyk :D - kiedy Ty piszesz, że coś jest proste, to dla innych nie musi być takie samo.

MW12345

Intermediate

Postów: 512

Skąd: Sieradz

  • Wyślij prywatną wiadomość

14

Tuesday, 01.02.2011, 21:58

Ale kachu ja to rozumiem - o upraszczaniu gry nie może być mowy bo uprościć nie ma już co. Jedną z natur człowieka jest ciekawość. Jeśli coś kogoś interesuje to stara sie dowiedzieć na ten temat dużo więcej z róznych żródeł. Widać TE nie zaciekawiło na początku dużej ilości graczy i stąd ten problem. Po prostu zaproponowałem jedną z rzeczy która może w pewnym stopniu to zmienić. Wspomniany wcześniej Trav*** ma takie coś na starcie....spędziłem tam swego czasu całe 2 sezony :P Obecnie poza TE gram w sieci w 2 inne gry strategiczne....jedna ma questy i daily quest druga ma chain questy. Jak by nie patrzeć uatrakcyjnia to rozgrywkę....tylko dlaczego widzą to inni a nie widzą tego twórcy TE? Naprawdę jest cała masa przeróżnych rozwiązań które powinny być koniecznie wprowadzone w epoce 1, ew. 2 w celu zatrzymania nowych graczy. Jak już sie wciągniesz tak jak poniektórzy z nas to...płyniesz ;)

15

Wednesday, 02.02.2011, 21:57

tak a propo 1wszej epoki i startu gry to coś sobie przypomniałem

kiedyś jakieś 6 miesięcy po skasowaniu postaci na T2 zrobiłem sobie nową i grałem 3 dni

a wiecie dlaczego tylko 3 dni (nie miałem problemu ze zrozumieniem gry ani z brakiem poradników itd)

Po prostu jak mi się skonczyło premium zmniejszyła mapka i zablokowało dostęp do rozwijanej listy miejsc to przez 20 minut szukałem najbliższej JASKINI. Znalazłem w końcu, ale musiałbym sie nauczyć na pamięć namiarów albo ściagać je za każdym razem z notatnika.

tak mi to uprzykrzyło grę że następnego dnia już nie było konta

16

Wednesday, 02.02.2011, 22:03

Masz trochę racji, ale wiadomo, że premium to muszą być bonusy. Dlatego dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie tego systemu questów dla 1-ej epoki w zamian za dni PREMIUM, bo wiadomo, że admini przez te kilka dni premium gratis nie zbiednieją biorąc pod uwagę, że przez to mogą zyskać gracza, który będzie regularnie je kupował.

17

Wednesday, 02.02.2011, 22:15

niestety ale przy aktualnym interfejsie TE Premium to nie jest przywilej - to obowiązek by wogóle grać

niech sobie jakiś admin usiądzie i przez tydzień pogra bez premium to zobaczy czy gra jest faktycznie darmowa

rozumiem mniejszą ilość wyprawek, kolejkowanie budynków, nawet ostatecznie mogę zrozumieć brak informacji o innych wioskach gracza którego się podglada

ale brak skrócenia wypraw do 15min max to chamstwo dla nowych graczy biorąc jeszcze pod uwagę, że nie można w 1wszej epoce przyśpieszyć marszu za surowce

i to samo jest z MAPĄ i lista miejsc,

jak taka gra ma utrzymać kogoś nowego ???

jedyną szansą na to jest ułatwić mu życie w pierwszej epoce tak długo jak to tylko jest możliwe. I zeby jeszcze się za szybko nie zorientował, że przy tej grze będzie spędzał po 12h dziennie MINIMUM bo zdąży zrezygnować zanim wtopi.

rozwo

Intermediate

Postów: 295

Skąd: Sosnowiec/Gorey

  • Wyślij prywatną wiadomość

18

Wednesday, 02.02.2011, 22:24

ja myśle że średnio rozgarnięty początkujący wystarczy że poczyta forum i już go nic nie zatrzyma w tej grze

19

Wednesday, 02.02.2011, 22:47

Jedziecie koledzy po TE aż przykro... i dobrze bo chyba tylko tak trzeba

20

Thursday, 03.02.2011, 08:55

Może po prostu w 1 epoce premium będzie standardem, a od drugiej nie. Jak się zawodnik przyzwyczai i skoczy to zawsze te 10PLN wyskrobie